HCV Akcja Identyfikacja - wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

– Ryzyko, że osoby, które były w szpitalu 3 i więcej razy są zakażone HCV jest dwukrotnie większe niż w populacji ogólnej
– Ryzyko, że osoby, które miały wykonywane przetoczenia krwi przed 1992 rokiem są zakażone HCV jest trzykrotnie większe niż w populacji ogólnej
– Dlatego osoby starsze, zwłaszcza te, które miały lub mają częste kontakty z ochroną zdrowia, uważane są przez lekarzy specjalistów za grupę ryzyka HCV i powinny koniecznie zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem

W ramach programu HCV Akcja Identyfikacja w 2019 i 2020 roku na wybranych Uniwersytetach Trzeciego Wieku zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW odbędą się wykłady dotyczące HCV prowadzone przez specjalistów z dziedziny hepatologii.

Wykładom towarzyszyć będą bezpłatne testy na HCV wykonywane przez zespół Fundacji Edukacji Społecznej.

Osoby, u których zostaną wykryte przeciwciała anty-HCV, a które wcześniej nie były świadome swojego statusu będą informowane o konieczności podjęcia dalszych kroków tj. potwierdzenia zakażenia przez wykonanie tekstu RNA HCV oraz podjęcia leczenia. To ważne, bo potencjalnie bardzo groźne w skutkach zakażenie HCV można skutecznie wyleczyć u większości pacjentów w czasie od 8 do 24 tygodni.

Wykłady i testy odbędą się w takich miastach jak Gdańsk, Gliwice, Kielce, Łódź, Nowy Sącz, Rzeszów, Sławno, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

ORGANIZATOR KAMPANII

Organizatorem i sponsorem pilotażowej kampanii edukacyjnej oraz akcji testowania na Uniwersytetach Trzeciego Wieku jest firma Gilead Sciences Poland.

Akcja realizowana jest we współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń UTW
oraz Fundacją Edukacji Społecznej.

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

[email protected]

Źródła:
Dr n.med. Paweł Rajewski „Przewlekłe zapalenie wątroby typu C – algorytm postępowania” w: „Primum. Biuletyn Bydgoskiej Izby Lekarskiej” nr 4 (333) 2019, s. 16.
Dr n.med. Dorota Zarębska-Michaluk „Możemy wyeliminować HCV” w: „Eskulap świętokrzyski” nr 1-2 (320-321) styczeń-luty 2019, s. 9.

Top