Jak żyć z osobą zakażoną HCV

Co grozi zakażeniem? Czy można uprawiać seks? Czy można urodzić zdrowe dziecko?

Dr Ewa Janczewska

Zakażenie HCV leczy się dziś szybko, ale zanim do wyleczenia dojdzie warto pamiętać, że wirus ten nie przenosi się podczas codziennych kontaktów. Niczym nie grozi podanie ręki czy pocałunek. Nie istnieje możliwość zakażenia drogą kropelkową (poprzez kaszel czy kichanie). Bezpieczne jest używanie tych samych naczyń i sztućców. Izolacja lub nadmiernie ostrożne traktowanie osoby zakażonej HCV nie ma zatem uzasadnienia.

Należy natomiast pamiętać, że krew osoby zakażonej może być potencjalnie niebezpieczna w zetknięciu z uszkodzoną skórą. Nie powinno się wspólnie używać maszynek do golenia, nożyczek do paznokci, cążek itp. W razie wystąpienia u osoby zakażonej krwawienia, pomagając w jego tamowaniu, należy użyć lateksowych rękawiczek.

Ryzyko zakażenia drogą seksualną jest znikome u stałych, wzajemnie wiernych partnerów. Zagrożenie zakażeniem rośnie znacząco u osób posiadających wielu partnerów seksualnych, współżyjących podczas miesiączki lub uprawiających seks w sposób powodujący naruszenie ciągłości tkanek. W przypadku osób wykazujących ryzykowne zachowania seksualne wskazane jest stosowanie prezerwatyw.

Kobiety zakażone HCV mogą urodzić zdrowe dzieci. Ryzyko zakażenia dziecka jest niewielkie, jednakże wobec dostępnych bardzo skutecznych metod leczenia należy zawsze rozważyć wspólnie z lekarzem prowadzącym przeprowadzenie terapii przeciwwirusowej przed planowanym zajściem w ciążę.

Top