Co robić, gdy wynik testu jest pozytywny

Barbara Pepke, Gwiazda Nadziei

Przede wszystkim trzeba zachować spokój. Pozytywny wynik oznaczenia przeciwciał anty-HCV mówi tylko o tym, że dana osoba miała kontakt z wirusem, w wyniku czego organizm wytworzył przeciwciała. To wcale nie musi być zła wiadomość.

Dlatego kolejnym krokiem po otrzymaniu pozytywnego wyniku powinno być zbadanie, czy wirus nadal jest w organizmie, czy też został przez niego pokonany. To, czy HCV nadal jest u człowieka obecny można stwierdzić za pomocą badania krwi PCR RNA.

Następnie trzeba koniecznie sprawdzić, czy wirus zdążył wywołać zmiany w wątrobie osoby zakażonej. Wspomniane badania na obecność wirusa oraz dalsza diagnostyka w kierunku zbadania włóknienia wątroby mogą być wykonywane w specjalistycznych ośrodkach leczenia chorób wątroby lub chorób zakaźnych. Ośrodki takie nazywają się najczęściej „Poradnia wirusowego zapalenia wątroby” bądź „Poradnia chorób zakaźnych”. Ich pełna lista znajduje się tu . Warto pamiętać, że aby dostać się do poradni specjalistycznej trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Ale najważniejsze to nie załamywać się. Zapalenie wątroby typu C można już dziś wyleczyć w 8-12 lub najwyżej 24 tygodnie. Zakażenie HCV to, wbrew krążącym i na szczęście nieprawdziwym opiniom, nie jest koniec świata.

Top